Posts Tagged ‘wyjazdy na jeden dzień’

Czy warto chodzić na koncerty?

Wielu z nas słucha muzyki w radiu, na płytach lub w internecie. Niektórzy chętniej wybierają koncerty, ponieważ lubią muzykę na żywo. Niekiedy chcą też zobaczyć, jak ich ulubiony wykonawca wygląda na żywo, zrobić sobie z nim zdjęcie lub zdobyć autograf. Najczęściej jednak przeważa chęć posłuchania muzyki na żywo i porównania, czy muzyka danego wykonawcy lub zespołu brzmi podobnie jak na nagraniu, czy jego głos brzmi tak jak na płycie, czy może nieco inaczej. Dla wielu melomanów słuchanie muzyki na żywo to prawdziwa uczta dla ducha i ciała. Nie chodzi tutaj tylko o koncerty muzyki klasycznej. Na żywo może pięknie brzmieć także muzyka rozrywkowa. Oczywiście wszystko zależy od talentu i umiejętności wykonawców danego rodzaju muzyki. Oprócz talentu i zdolności, liczy się również to, czy wykonawcy naprawdę lubią to co robią, czyli grają i śpiewają, czy może robią to komercyjnie, po to, aby zarobić trochę grosza. Wiadomo, że muzyka tworzona pod publiczkę, a nie z serca zawsze będzie źle brzmieć. W takim wypadku nie warto chodzić na koncerty. Jednak, jeśli wykonawca wkłada całe serce w tworzenie i wykonywanie muzyki, to obecność na jego koncercie będzie dla nas przyjemnością, a nie udręką. Po udanym koncercie będziemy przekonani, że tego wykonawcy dobrze się słucha na płycie, jak i na żywo.

Czy każdy może tworzyć muzykę?

Wielu słynnych i popularnych kompozytorów od najmłodszych lat przejawiało talent. Swoje pierwsze utwory zaczynali komponować w wieku kilka lat. Zwykle wtedy też grali pierwsze koncerty. W dzisiejszych czasach sytuacja jest inna. Niewiele dzieci jest tak zdolnych muzycznie, aby już od małego komponować i grać na instrumencie. Dopiero, gdy zaczynają uczęszczać do szkoły muzycznej, rozpoczyna się ich przygoda z graniem na instrumencie, a czasem z komponowaniem muzyki, jeśli mają ku temu zdolności. Współcześni kompozytorzy tworzą muzykę do piosenek rozrywkowych. Niewielu ludzi komponuje muzykę klasyczną, opery, czy muzykę baletową, choć nie oznacza to, że nie ma takich osób. Bardziej opłacalne jest komponowanie piosenek, które potem ktoś zaśpiewa, umieści na swojej płycie, a kompozytor i autor tekstu dostaną z tego tytułu wynagrodzenie. Jeśli chodzi o tworzenie muzyki, dzisiaj przy dobrze rozwiniętej technologii niemal każdy może komponować. Można zakupić różne programy komputerowe, które dają możliwość tworzenia muzyki w komputerze. Niewiele osób komponuje przy pianinie, jak dawniej. Prawie każdy korzysta z nowych technologii, szczególnie, jeśli chodzi o muzykę nowoczesną taką jak techno, pop, disco itd. Kompozytorzy muzyki klasycznej komponują w formie tradycyjnej, czyli przy pianinie.

Muzyka w klubach i na dyskotekach

Wielu młodych ludzi chodzi do klubów. Dawniej chodziło się na dyskoteki, jednak obecnie nazwa dyskoteka kojarzy się ze szkolnymi dyskotekami. W każdym dużym mieście jest kilka lub kilkanaście klubów, gdzie młodzi ludzie, głównie studenci, bawią się w weekendy. W mniejszych miastach nie ma w ogóle klubów lub jest ich niewiele. W większości klubów dominującą muzyką jest techno. Jednak są kluby, w których grana jest inna muzyka. W niektórych miastach są kluby rockowe, hip hopowe lub grające inny rodzaj muzyki. W niektórych miastach są także muzyczne restauracje. Najczęściej są to restauracje jazzowe, w których można posłuchać na żywo lub z nagrania jazzu. Młodzież najchętniej wybiera kluby, w których grane jest techno. Zapewne wynika to z tego, że jest to bardzo popularny gatunek muzyczny, przy którym młodzi bawią się do rana. Część młodzieży chodzi do klubów rockowych lub hip hopowych, w zależności od upodobań muzycznych. Do łask powoli zaczynają wracać kluby disco polo. Największą popularnością wśród osób w średnich wieku cieszą się kluby, w których odtwarzana jest muzyka z lat 60., 70. lub 80., czyli czasów młodości takich osób. Na szkolnych dyskotekach odtwarzana jest muzyka, która jest obecnie na topie. Zwykle jest to mieszanka różnych gatunków, trochę techno, popu, hip hopu, disco polo.

Słuchanie muzyki za pomocą telewizji

Na przestrzeniu ostatnich lat doszło do przemieszania rodzajów mediów. Te, które służą tylko do oglądania, wykorzystuje się także do słuchania. Przykładem jest telewizja, za pomocą której można słuchać popularnych stacji radiowych. Wystarczy do tego zakpić odpowiedni dekoder cyfrowy, ale możliwości słuchania radia w ten sposób są dużo mniejsze niż za pomocą Internetu. Niemniej jednak telewizja stała się medium służącym do słuchania muzyki. Kiedyś w kanałach ogólnotematycznych muzyka w telewizji ograniczała się tylko do kilku programów. Jednak już od jakiegoś czasu bardzo popularne są stacje telewizyjne, gdzie muzyki możemy słuchać przez cały dzień. Większość popularnych stacji muzycznych, takich jak Viva, 4fun.tv czy Eska stawia na popkulturę, czyli takich wykonawców, którzy w danej chwili są na topie. Oprócz tego ich rolą jest emitowanie koncertów i innych popularnych wydarzeń muzycznych. Wyższość telewizji nad radiem dotyczy sposobu odbioru. Radia możemy tylko słuchać, natomiast telewizja muzyczna daje możliwość obejrzenia clipów. Wiadomo, że wielbiciele muzyki lubią oglądać teledyski sowich ulubionych wykonawców. Czasem bywa tak, że dana piosenka podoba się ze względu na teledysk, a nie ma muzykę. W ostatnich czasach popularne stały się stacje telewizyjne, propagujące muzykę disco polo. Świadczy to o tym, że ten rodzaj muzyki przeżywa renesans.

error: Content is protected !!