Posts Tagged ‘grand theft auto v’

Muzyka, jakiej słuchają subkultury młodzieżowe

Różni ludzie mają różne upodobania muzyczne. Jedni wolą słuchać muzyki wolnej i spokojnej jak np. ballady, muzyka klasyczna, natomiast innym bardziej przypada do gustu muzyka dynamiczna i szybka jak np. techno, disco polo itd. Jest też grupa ludzi, która preferuje muzykę szybką i wolną zarazem. Raz słuchają popu, a raz metalu, a niekiedy muzyki klasycznej. W przypadku subkultur młodzieżowych jest trochę inaczej. Każda subkultura młodzieżowa ma charakterystyczną dla siebie muzykę. Goci słuchają rocka gotyckiego, metalowcy słuchają metalu, technowcy słuchają muzyki techno, skejci słuchają hip hopu, rastafarianie słuchają reggae itd. Każde ugrupowanie młodzieżowe oprócz haseł, własnych ideologii i charakterystycznego ubioru, ma określony rodzaj muzyki, której słucha. Nie oznacza to, że słuchanie takiego rodzaju muzyki musi oznaczać przynależność do jakiejś subkultury młodzieżowej. Ktoś może słuchać rocka, czy techno, bo po prostu lubi taki rodzaj muzyki, dobrze się czuje, gdy słucha wykonawców takiej muzyki i w ogóle trafia ona w gust danej osoby. Osoby utożsamiające się z jakąś subkulturą młodzieżową również nie muszą słuchać tylko i wyłącznie muzyki charakterystycznej dla swojej subkultury. Mogą słuchać także innych gatunków muzycznych. Niekoniecznie zbliżonych do muzyki swojej subkultury.

Słuchanie muzyki za pomocą radia

Radio jest bardzo popularnym źródłem muzyki. Każda stacja radiowa między swoimi audycjami puszcza piosenki, które mają umilić chwile. Niestety słuchacz nie ma wpływu na to, jakie piosenki pojawiają się w danej stacji radiowej. Po prostu słucha się tego, co mówiąc kolokwialnie leci. Stacje radiowe stawiają głównie na muzykę rozrywkową i na takich wykonawców, którzy plasują się w czołówce list przebojów. A drugi kierunek to ponadczasowe kawałki z polskiej i zaganianej muzyki. Na te dwa fronty stawia większość popularnych stacji radiowej. Tutaj właśnie pokrzywdzeni są słuchacze muzyki niszowej. Mają oni swoje audycje w radiach komercyjnych, ale nie każdemu wielbicielowi takiej muzyki uda się znaleźć akurat wtedy czas, kiedy on jest nadawana. Główną wadą słuchania muzyki w radiu jest to, że musimy dostosować się do tego, co dane stacje emitują. Próbowano to zmienić. Właśnie dlatego pojawiały się radiowe koncerty życzeń, gdzie słuchacze nie tylko pozdrawiali znajomych i rodzinę, ale wybierali ulubioną piosenkę. Oprócz tego są też takie audycje, gdzie gra się te piosenki, które zamówią słuchacze. Kiedyś taki prośby składano listownie, później telefonicznie, a teraz za pomocą Internetu. Takie audycje, gdzie można wybierać ulubione piosenki cieszyły się największą popularnością. Ta tendencja pokazuje, że ludzie szukają w radiu tego, co ich szczególnie interesuje.

Youtube – najpopularniejsze serwis do darmowego słuchania muzyki online

Serwis youtube powstał całkiem niedawno, bo w 2005 roku. Służy on do darmowego zamieszczania filmów, zarówno przez prywatne osoby, jak i różne firmy i instytucje. Filmy te mogą być oglądane przez społeczność z całego ze świata. Można także wypowiedzieć się na ich temat, zamieszczając komentarz. Do samego oglądania można być anonimowym użytkownikiem. Jeśli ktoś chce zamieszczać filmy bądź komentarze, musi się zarejestrować. Obecnie youtube to najpopularniejszy serwis do słuchania muzyki. Nie ma się czemu dziwić, bo jego zalety i możliwości są nieograniczone. Po pierwsze, nie ma ograniczeń gatunkowych. Możemy tam znaleźć zarówno utwór z klasyki literatury, jak i frywolną piosenkę disco polo. Po drugie, na youtube oglądamy nie tylko oficjalne teledyski. Internauci mogą komponować własne, kreatywne klipy do istniejących już piosenek. Taka twórczość jest bardzo ciekawa i pokazuje, że młodzi ludzi mają bardzo dużą wyobraźnię. Po trzecie, serwis ten jest też skarbnicą wiedzy dla tych, którzy uczą się grać na jakimś instrumencie. W zasobach youtube mieści się sporo filmów instruktażowych, jak wykonać dany kawałek. Jednak co najważniejsze, na tym serwisie można zamieścić własne autorskie kompozycje, które zobaczy mnóstwo ludzi i które dzięki temu mogą przynieść sukces wykonawcy. Wymienione cechy, to jeszcze nie wszystkie zalety youtube.

error: Content is protected !!